Slovenská identita - naša nekvalita?

Autor: Katarína Roháčová | 17.9.2014 o 22:10 | (upravené 18.9.2014 o 14:10) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  1244x

Hľadá sa slovenská identita... Čo je také slovenské ? Na "my tu predsa nič nemáme“ som ale nemyslela. Valaška na stene? Bryndzové halušky na stole? Tatry za chrbtom? Vieme komu "priradiť" víno, čokolády, pizzu či pivo...A čo slovenská značka, čím sme svetoví? 

Ako sa vlastne ako krajina prezentujeme? " Oficiálna verzia" je moderná krajina s rozvinutou ekonomikou... a hľa tu ovečka, tam drevenica, a aká pekná deva v kroji nás to víta! Alebo aj to je často prvý obraz návštevnika Slovenska.

A tak som sa zamyslela,či je naozaj najlepší nápad vziať zahraničnú návštevu, kľudne aj tú z druhého konca sveta, na salaš do Terchovej (aj keď nepochybne krásny !) ,vymeniť mu curry korenie za „vôňu“ bryndze, a samozrejme mu dopriať aj pohár zákvasu ( ach, tí zákerní hostitelia ) . No a potom aby Vám tá haluška nezabehla, keď sa dotyčný opýta takú bežnu vec, napríklad ako som ja mala tú "česť" zistiť pri nedávnej návšteve USA,že my naozaj chodíme v tých krojoch,ráno v rose vypúštame ovce, a večer si spievame pri husliach. Bez srandy. Bez irónie.  Počkajte, to hovoríte o Slovensku?! .. Nie, nie je to obmedzenosť Američana, len možno strávil jeden deň na Slovensku, alebo na youtube videl video o našej krajine.

Druhá možnosť je vymeniť salaš za domáce pohostenie. Skvelé, keby sme francúzskej návšteve vymenili Evian za nejakú slovenskú minerálku (áno, máme ich skvelé) , a kľudne by sme zajedali francúzsku bagetu aj našimi syrmi, a nie camembertom.A teda mám pocit, že sme v našej identite stratení... Na jednej strane to možno je pochopiteľné. Veď keď sa pozrieme do minulosti, kde sme bolí okupovaní, utláčaní, alebo sme neboli....  Ako máme vedieť na koho / na čo môžeme byť hrdí?

Jasné, veď máme Tatry! Áno, a Rakúšania,Taliani, Švajčiari majú Alpy.

Máme kroje! Áno, ale ktorý národ vo svete ich nemá.

Tak teda, máme....  

Napríklad máme viac minerálnych prameňov ako USA s Kanadou dokopy.

Netrvrdím že budovať si image krajiny cez halušky, valašku a Tatry je zlý,v žiadnom prípade to nezatracujem, a čestne sa hlásim ako milovník všetkého spomenutého. Ani že tieto veci treba vylúčiť z prezentácie, predsa, je to súčasť Slovenska. No nemôže to stáť iba na tom. A ak áno, potom sa netreba čudovať,že veľa ľudí vo svete má inú mienku ako by sme očakávali. A teraz nehovorím o malebnej dedinke na Orave, ale o modernej Bratislave, Žiline, Košiciach... Tak si mýslím, že je najvyšší čas,aby sme v 21. storočí začali budovať "značku“Slovenska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?